PROBLEMY, NA KTÓRE NAJCZĘŚCIEJ SKARŻĄ SIĘ KIEROWCY ORAZ SPOSOBY WALKI Z UBEZPIECZYCIELAMI

indywidualne-ubezpieczenie-na-zycie

Odmowa zastosowania nowych części
Problemem może okazać się to, że ubezpieczyciele Macif – Acti Gwarant dość często obniżają ceny części z powodu ich wieku czy zużycia eksploatacyjnego (amortyzacji). W sytuacji, gdy wylicza się koszty naprawy pojazdu w ramach OC sprawcy kolizji, czy tam wypadku, firmy ubezpieczeniowe notorycznie już z samego założenia obniżają cenę części, bo są one zużyte. W związku z tym poszkodowany kierowca dostaje przykładowo 400 złotych za uszkodzony reflektor, mimo, że takowy w sklepie kosztuje 800 złotych. Rozwiązaniem takiego problemu jest fakt, że ubezpieczyciel musi zapłacić za nowe części auta. Jeżeli wykaże, że przed szkodą pojazd był mniej warty niż po naprawie, odszkodowanie można obniżyć o kwotę, o którą wzrosła wartość danego samochodu. W praktyce zdarza się to jednak tylko w razie naprawy wielu elementów. Wymiana pojedynczych części w postaci reflektora czy zderzaka na nowy, nawet w leciwym aucie, nie spowoduje, wzrostu ceny rynkowej pojazdu.

Wycena w oparciu o zamienniki
Najczęściej kierowcy otrzymują odszkodowanie z OC, które oparte jest o cenę zamienników, a nie części oryginalnych. Jednak jeżeli uszkodzone zostały fabryczne części, ubezpieczyciel musi zapłacić za Generali – ProFamilia identyczne.

Brak zapłaty za auto zastępcze
Często spotykanym powodem odmowy zapłacenia za auto zastępcze jest możliwość korzystania przez poszkodowanego z tradycyjnej komunikacji publicznej. Jeżeli jednak poszkodowany nie ma możliwości używania własnego auta, musi dostać zwrot kosztów, które zostały poniesione na samochód zastępczy o podobnej klasie.